Ból brzucha, a układ pokarmowy

bóle brzucha
Układ pokarmowy jest delikatny i łatwo ulega niekorzystnym zmianom. Na szczęście, daje nam o tym znać dolegliwościami w górnej części jamy brzusznej.

Uczucie palenia w górnej części nadbrzusza może być objawem przepukliny rozworu przełykowego. W schorzeniu tym część żołądka przedostaje się do klatki piersiowej (przez tzw. rozwór przełyków). Sprzyja to przemieszczaniu się treści żołądka do przełyku (tzw. refluksowi) i drażnieniu przez nią śluzówki. Dziecięca anatomia (krótszy przełyk) i aktywność (np. bawienie się tuż po posiłku) mogą sprzyjać refluksowi. Objawy:

zgaga i odbijanie – dokuczają zwłaszcza po posiłku, a nasilają się w pozycji leżącej,
poranna chrypka -jest skutkiem podrażnienia strun głosowych przez treść żołądka,
suchy, świszczący kaszel – pojawia się, gdy pokarm dociera aż do drzewa oskrzelowego.
W przypadku kiedy występujący w nadbrzuszu ból przypomina ściskanie, promieniuje do ramienia lub szczęki i towarzyszy szybkiemu oddechowi oraz zawrotom głowy, należy szybko udać się do lekarza (ryzyko niedokrwienia serca).

Rozwojowi przepukliny rozworu przełykowego sprzyjają:

nadwaga – osłabia tkanki utrzymujące żołądek na właściwym miejscu,,
przeciążanie mięśni brzucha – np. na skutek noszenia ciężarów z przodu ciała, parcia na stolec (przy trudnych wypróżnieniach).
Sposoby na zmniejszenie dolegliwości:

po posiłku przyjmujemy pozycję siedzącą lub stojącą,
nic śpimy z głową płasko ułożoną,
ćwiczymy regularnie (min. 5 razy w tygodniu po 30 min.) – łatwiej pozbędziemy się nadwagi,
nie palimy – nikotyna powoduje, że organizm produkuje mniej śliny, która zobojętnia kwas żołądkowy,
nosimy luźne ubrania – obcisła garderoba sprawia, że zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, a to sprzyja cofaniu się pokarmu,
wzbogacamy codzienną dietę o pokarmy z błonnikiem (owoce, warzywa, otręby, kasze) – pomoże to uregulować wypróżnienia.
Wizyta u lekarza gastrologa: lekarz może zalecić: rentgen przełyku i żołądka, tomografię komputerową jamy brzusznej lub endoskopię (badania te umożliwiają ocenę końcowego odcinka przełyku i jego połączenia z żołądkiem), przepisać leki zobojętniające kwas żołądkowy lub hamujące jego wydzielanie (by cofający się pokarm miał mniej podrażniające działanie), środki przeciw zaparciom oraz skierować na zabieg operacyjny (przy dużej przepuklinie).

Uczucie gniecenia w żołądku po posiłku jest objawem choroby wrzodowej żołądka.
Choroba rozwija się w następstwie zakażenia bakterią Helicobacter pylori (np. na skutek jedzenia niemytych owoców). Drobnoustroje wydzielają toksyny powodujące stan zapalny śluzówki żołądka i zobojętniające jego kwaśną treść. Wówczas powstają drobne ranki (wrzody). Również pokarmy są gorzej trawione (stąd nieprzyjemne dolegliwości po posiłku). Organizm próbuje poradzić sobie z niestrawnością i zwiększa wydzielanie kwasów. Podrażniają one jeszcze bardziej uszkodzoną śluzówkę. Typowe są także nudności i wymioty, które przynoszą ulgę choremu, sezonowe ustępowanie dolegliwości (objawy słabną zazwyczaj latem i zimą, natomiast ulegają zaostrzeniu jesienią i wiosną).

Rozwój choroby wspomagają:

stresy i używki — obniżają odporność śluzówki na działanie bakterii i wzmagają wydzielanie podrażniających ją kwasów,
nieregularne odżywianie się oraz przejadanie się,
stosowanie środków przeciwbólowych (z kwasem acetylosalicylowym) – leki te utrudniają m.in. gojenie się wrzodów.
Dolegliwości stłumi:

picie siemienia lnianego — działa osłonowo na śluzówkę żołądka,
spożywanie często (małe porcje) – pokarm także pełni ochronną rolę,
unikanie ostrych przypraw – pobudzają wydzielanie kwasów,
ograniczenie spożycia słodyczy- sprzyjają rozwojowi bakterii.


Kamica nerkowa może objawiać się skrycie poprzez umiarkowany i przejściowy ból.
W schorzeniu tym w woreczku żółciowym tworzą się kamienie. Mogą one później zatkać drogi żółciowe i spowodować silny ból w prawym nadbrzuszu (kolkę żółciową). Wcześniejsze objawy choroby bywają jednak niewinne, np. niewielkie pobolewanie nadbrzusza (od czasu do czasu), najczęściej po tłustym posiłku oraz nudności.

Kamicy żółciowej sprzyja dojrzały wiek (pow. 45lat), płeć żeńska (kobiety chorują dwukrotnie częściej od mężczyzn), hormonalne środki antykoncepcyjne (długo stosowane), otyłość, niektóre schorzenia (zapalenie pęcherzyka żółciowego, cukrzyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Aby zmniejszyć kolkę ogrzejmy prawe nadbrzusze, pijmy małymi łykami letnią wodę, ale powstrzymajmy się od jedzenia.

W leczeniu kolki stosuje się preparaty, które pobudzają wytwarzanie żółci i wywołują opróżnianie pęcherzyka oraz leki zawierające składniki, które przyczyniają się do rozpuszczenia kamieni żółciowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz