Cholesterol a dieta

cholesterol
Cholesterol wbrew powszechnemu mniemaniu, jest potrzebny dla organizmu – to on bierze udział w produkcji hormonów płciowych, syntezie witaminy D i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych. Trzeba tylko pilnować, by jego stężenie we krwi nie przekraczało normy. To niełatwe, gdy zaczyna się czas wielkiego wakacyjnego grillowania.

To wątroba dba o prawidłowy poziom cholesterolu – to ona produkuje wystarczającą jego ilość, by człowiek był zdrowy. Dobry cholesterol, zwany HDL (czyli cholesterol o wysokiej gęstości) zmniejsza ryzyko chorób i powikłań sercowo-naczyniowych, w tym zawału i udaru. Zagrożeniem dla organizmu jest nadmiar cholesterolu dostarczanego w pożywieniu, czyli tzw. LDL (cholesterol o niskiej gęstości). Potocznie nazywamy go złym cholesterolem. To właśnie jego nadwyżka odkłada się w tętnicach, ograniczając swobodny przepływ krwi.

Jeżeli osoba ma nadciśnienie i dodatkowo występuje u niej podwyższony poziom cholesterolu, sytuacja staje się groźna dla zdrowia, a nawet życia – bowiem wzrasta ryzyko zawału serca, udaru oraz innych chorób układu krążenia.
Osoby po 20. roku życia powinny sprawdzać poziom cholesterolu co trzy lata. Częściej, bo raz do roku, na takie badanie muszą się wybrać chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, kobiety w okresie menopauzy oraz osoby walczące z nadwagą albo otyłością. Pierwsze badanie stężenia cholesterolu można zrobić we własnym domu – w aptekach dostępne są proste w obsłudze i niedrogie testy diagnostyczne.
Wyniki, które dostajemy w laboratorium, zazwyczaj uwzględniają stężenia cholesterolu całkowitego, LDL (czyli złego) i HDL (dobrego) oraz poziom trójglicerydów.
Wystarczy trzy razy w tygodniu ćwiczyć przez 30-60 min, by zmniejszyć stężenie złego cholesterolu.

Leki
Jeśli dieta i sport nie są w stanie obniżyć stężenia cholesterolu, konieczne może się okazać wprowadzenie farmaceutyków. W aptekach dostępne są liczne suplementy diety, np. CHOLESTONE, OMEGA 3. Te związki pomagają w obniżaniu lub kontrolowaniu poziomu cholesterolu, m.in. redukując jego wchłanianie z pożywienia. Są to preparaty bezpieczne, a ich zażywanie zazwyczaj nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz